wifiV tomto článku si rozebereme plusy i mínusy levných routerů a pokusím se to podat zjednodušenou formou aby to byl schopen pochopit i laik. Každý problematiky neznalý člověk na první místě kouká na cenu a až na druhém místě pak co zařízení umí. Na trhu najdeme spousty krabiček za pár korun, které jsou schopné plus mínus spolehlivě přivézt internet až do vaše PC, notebooku či mobilu. Kabelem i přez wifi. Routery za minimální poplatek většinou nabízí i váš poskytovatel internetu. Na první pohled je to super že za málo peněz dostame přesně to co potřebujeme. Má to ale jednu temnou stránku věci a na ní se teď podíváme.

Možná někomu teď malinko zkazím radost z ,,nového´´ zařízení, které jste si přinesli domů. Když se trochu zamyslíme tak ona krabička za pár korun úplně tak nová vlastně není. Nějakou dobu trvá než si projde celé to výrobní martirium a než se vyvine obslužný software, řekněme nějaké dva-tři měsíce. Potom když jde vše dobře, tak nějakou dobu trvá proces naskladňování a export do jednotlivých zemí a dále do obchodů. Celkem to může být klidně 6 a více měsíců než se dostane až k vám domů. A teď proč jsme si to vlastně takhle rozepsaly. Celkově se svět sítí a všeho kolem informačních technologií vyvíjí obrovským tempem a doba od vývoje softwaru našeho routeru byla velmi dlouhá.Mezitím se mohli objevit různé bezpečnostní díry, které pravděpodobně u takhle levného zařízení nebudou nikdy opraveny a vaše síť tak zůstane nezabezpečena. Je to hlavně z toho důvodu že u levného routeru výrobci mají velmi malé marže a nevyplatí se jim dlouhodobá technická podpora. U větších výrobců se ještě může stát že přeci jen nějaká záplata vydána bude pro závažné až kritické chyby, ale je to velmi zřídka kdy. Proto si nákup takového levného routeru dobře rozmyslete a popřemýšlejte jak moc si ceníte svá data uložená v zařízeních své domácí sítě. Pokud skrze domácí síť někdo z vás přistupuje k internetovému bankovnictví rovnou bych se být vámi poohlédl po nějakém routeru s pravděpodobností dlouhodobější podpory. Je dobré se podívat před koupí na stránky technické podpory daného zařízení jak moc se mu výrobce věnuje. Výhodou může být i možnost nahrát do zařízení alternativní software jako je třeba Openwrt nebo DD-wrt. To je ale už pro zkušenější uživatele, ale je to jedna z možností jak prodloužit životnost zařízení pokud výrobce technickou podporu ukončí.

Mé doporučení je: Při výběru se poradit s někým zkušenějším a znalým oboru. Pokud tomu nerozumíte a nejste technicky zdatní kupovat raději ve specializované prodejně kde vám ochotně pomůžou a na požádaní nahrají poslední verzi firmware od výrobce, protože cesta do obchodu byla dlouhá a na 99% tam bude zastaralá verze plná chyb. Pokud vás něco zajímá nebo by jste chtěli pomoc s nastavením nebo aktualizací svého routeru rád vám pomůžu.

Na závěr vám přeji šťastnou ruku ve výběru a bezpečné serfování na síti.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.