Dnes se spolu podíváme na to jak pro sebe zvolit ten správný přístroj. Doporučuji se nad výběrem nového nebo uplně prvního fotoaparátu dostatečně zamyslet aby jste pak nebyly výslednými snímky zklamáni. Výrobci i prodejci mají ve zvyku oslovovat potencionální zájemce těmi nejúžasnějšími parametry jako jsou: počet megapixelů a užasně velký zoom objektivu s možností ještě většího digitálního přiblížení za minimální cenu. Pokud se těmito údaji necháte oklamat tak s největší pravděpodobností budete dříve či později zklamáni.
Začneme údajem číslo jedna, počet megapixelů. Tím se chlubí výrobci nejčastěji a přitom je to ten nejméně důležitý údaj. Obecně platí že čím více megapixelů bude za nejnižší cenu tím budou snímky více zrnité a za horšího osvětlení téměř nepoužitelné. Je to způsobeno fyzikálními vlastnostmi snímacích čipů. Takže v tomto případě nás bude zajímat jaké fyzické rozměry snímač fotoaparátu má. Obecně platí že pokud přibývají pixely měla by růst i velikost snímacího čipu a to z důvodu toho že čím větší má fyzický rozměr jednotlivý pixel tím je schopen zachytit více světla který na něj dopadá a tím lépe zpracuje obrazovou informaci a to i za zhoršených světelných podmínek. Takže když nám výrobce nacpe na malinký čip 20MP tak budou jednotlivé pixely příliš malinké a snímač bude produkovat velkou míru šumu a fotka bude vypadat jako by ji někdo posypal popelem.
Údaj číslo dvě, objektiv. Zde se musíme zaměřit na clonové číslo, které se značí písmenem ,,f´´ pokud budeme mít na objektivu údaj například f2.0 jedná se o výbornou hodnotu, která nám říká že objektiv je schopen propustit velké množství světla na snímací čip a je nám tak schopen umožnit dobré fotky i za horších světelných podmínek. Platí tedy že čím menší je clonové číslo tím lépe. Dostali jsme se tedy k rozsahu zoomu.Ten se značí v ,,mm´´ objektiv může mít pevné ohnisko (tzn. neumožňuje přiblížení) najdeme tedy údaj např. 50mm. Pokud máme objektiv s možností přiblížení najdeme údaj např. 18-55mm Dnes již výrobci umějí vyrobit objektivy s velkým rozsahem v relativně dobré kvalitě a dostavají se i do levnějších modelů. Tady ale doporučuji přečíst si nějaké reálné testy a nebo minimálně zkušenosti uživatelů, protože kvalita bývá velmi různorodá. Musíme si ujasnit kde a co budeme chtít fotit. Pokud budeme fotit velmi často v uzavřených prostorech zajímá nás ta nejnižší hodnota. U digitálních fotoaparátů je dobré sledovat hodnotu po přepočtu na kinofilm a to z prostého důvodu. Hodnota bude jiná u kompaktního fotoaparátu a jiná u zrcadlovky protože číslo se přepočítává k velikosti čipu.U kompaktu bude zajímavá hodnota např. 25-120mm u zrcadlovky 18-200mm. Rozhodně nás nebude zajímat zoom digitální. To je uplně to samé jako když vezmete jakoukoli fotografii v počítači a uděláte v ní výřez a ten poté roztáhnete. Výsledkem bude ztráta detailu a ostrosti.
To bylo takové nejzákladnější shrnutí toho na co by jste se měli soustředit, čeho se vyvarovat a no co se ptát. Pokud vám bude prodejce tvrdit něco jiného jděte raději jinam kde se vám nebudou snažit prodat nevhodný výrobek 🙂
Když vás bude něco zajímat ptejte se.